There aren't any widgets in this section. Go to WP Admin → Appearance → Widgets and add some to Top Bar Widgets. You can disable this section in the Theme Options.

Umělci z J&T Banka Art Indexu na aukcích

Pokud bychom sledovanou skupinu umělců řadili podle realizovaných aukčních prodejů, dostali bychom se k velice odlišnému žebříčku. Například od Evy Koťátkové, Kateřiny Šedé, Zbyňka Baladrána a Dominka Langa, abychom jmenovali jen autory z první desítky, dosud aukcemi neprošlo jediné dílo. Z oněch více než dvou tisíc jmen v indexu eviduje ART+ minimálně jedno dílo nabízené v aukci u poloviny. Úspěšný prodej má na kontě opět jen asi polovina z tohoto počtu, tedy kolem pěti set autorů. Nutno však zdůraznit, že aukce nejsou pro oblast současného umění hlavním prostředím, kde se realizují prodeje. Řada autorů a galerií se jim dokonce programově vyhýbá. Spíš než kteří autoři na aukcích absentují, je zajímavé sledovat, kterým se na nich daří.

Loňský rok byl v tomto směru mimořádný pro Jana Mertu, který se stal první autorem narozeným po roce 1950, o jehož díla se v aukcích opravdu bojuje. Sběratelé a investoři za jeho díla loni v aukcích utratili 9,7 milionu korun, přičemž hned šest jeho rozměrných pláten bylo draženo za milionové částky. Nejdráže se prodal obraz Bez názvu (Ubrousky) z konce 80. let (obr. 156 v přehledu milionových položek v prvním sešitu Ročenky), který se na květnové aukci Dorothea prodal za 1,56 milionu korun. Došlo dokonce i na to, že v aukcích se objevují obrazy jen krátce před tím zakoupené u malířova mnichovského galeristy.

Merta díky svým loňským prodejům vystřídal Jaroslava Rónu na postu nejprodávanějšího autora. Za posledních deset let bylo v aukcích vydraženo přes osmdesát jeho obrazů a prací na papíře dohromady za 18,5 milionu korun. Rónových obrazů a soch se ve stejném období prodalo za 10,2 milionu korun. Na třetí příčku s obratem 7,7 milionu korun se nově dostal Federico Díaz a to hlavně díky rekordnímu prodeji jeho zlaté slzy z Expo v Šanghaji. Socha nazvaná Lacrimau (obr. 26) se na listopadové aukci European Arts prodala s výrazným nárůstem za 6,5 milionu korun, což z šestačtyřicetiletého Díaze dělá nejdražšího žijícího českého autora.

Z autorů v první desítce J&T Banka Art Indexu se nejvíce prodává Krištof Kintera. V žebříčku podle prodejů mu s celkovým obratem 5,5 milionu korun patří pátá příčka (podrobněji o Kinterově zkušenostech s trhem s uměním píšeme v profilu na str. 58). V novém autorském rekordu byl v květnu na aukci společnosti Sýpka vydražen jeden z obrazů Jiřího Kovandy. Šedý obraz z roku 1990, který společnost v minulosti již jednou dražila – v roce 2009 se prodal za 200 tisíc korun –, nyní vystoupal na trojnásobek této částky. V přehledu podle prodejů Kovandovi patří s částkou 1,8 milionu korun dvacátá příčka.

Z autorů narozených po roce 1970 se vedle Díaze a Kintery nejlépe prodávají práce Jakuba Špaňhela (4,5 milionu), Lubomíra Typlta (3 miliony) či Josefa Bolfa (2,3 milionu korun). Fenoménem posledních tří let je původně streetartový umělec Pasta Oner, za jehož díla kupující od roku 2014 dohromady utratili již 2,8 milionu korun. Jeho nejdražší obraz, rozměrné plátno nazvané Madonna della Scalla, se na listopadové aukci Galerie Kodl prodal za 840 tisíc korun. To je víc než jsou aukční rekordy kohokoliv v J&T Banka Art Indexu s výjimkou Jana Merty a Federica Díaze.

Nejmladším umělcem s prodeji za více než milion je sedmatřicetiletý Adam Štech (1,6 milionu korun). Jinak prvních třicet míst žebříčků podle prodejní úspěšnosti patří autorům narozeným v 50. nebo na začátku 60. let, přičemž mezi nimi převažují malíři. Ze sochařů jsou nejúspěšnější – vedle Jaroslava Róny, který se současně věnuje i malbě – další tři někdejší členové skupiny Tvrdohlaví: Stefan Milkov (5,4 milionu), Michal Gabriel (3,2 milionu) a Čestmír Suška (1,3 milionu korun).